VEFA DER’den çocuk istismarına tepki

VEFA DER’den çocuk istismarına tepki

Şanlıurfa’da çeşitli faaliyetlerde bulunan VEFA DER son günlerde artan çocuk istismarı ve çocuk ölümlerine basın açıklaması düzenleyerek tepki gösterdi.

Şanlıurfa’da çeşitli faaliyetlerde bulunan VEFA DER, son günlerde yaşanan çocuk tacizi ve ölümlerine dikkat çekmek amacıyla bir basın açıklaması düzenleyerek, Türkiye’yi yasa boğan çocuk istismarı olaylarını kınadı. 

Basın metnini VEFA DER adına okuyan İbrahim Göktaş, sivil toplum kuruluşlarını her türlü şiddete ve çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına karşı tek yürek olmaya çağırdı.

Göktaş, “Çocukluk; Hepimizin bir dönem olarak yaşadığı ve sadece doğum ile yetişkinlik arasındaki bir dönem olmasının ötesinde bir anlama sahiptir. Çocukluk dönemindeki yaşantılar bireyin ileriki yaşlardaki yaşantısını büyük ölçüde etkilemektedir. Her türlü risklere karşı savunmasız durumda bulunan çocukların korunması, sağlıklı olarak büyümeleri, kız ve erkek ayrımı yapılmadan eğitim almaları günümüz toplumlarının en önemli sorunlarından biri olmuştur. İstismara uğrayan çocuklar genellikle korkutularak sindirilir. Bundan dolayı birçok çocuk sesini çıkarmaz ve yaşadıklarını gizler. Bununla birlikte gelenekler örfler, feodal ilişkiler, ekonomik ilişkiler, toplumsal statülerin de baskısıyla birçok olay açığa çıkarılmadan üzeri örtülür. Bu durum istismarın toplumdaki devamını sağlar.” dedi.

Ağrı’da, minik Leyla’nın kaçırılıp öldürülmesine ve Ankara Polatlı'da 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara’nın istismar edilip hunharca katledilmesine tepki gösteren Göktaş, “En son Eylül ve Leyla olayı hafızalarımızdan silinmeyecektir. Artık çocuklarımızı sokağa çıkarmaya, okula göndermeye korkar olduk, toplum olarak psikolojik bir baskı altındayız. Çocuklara yönelik her türlü cinsel istismar ve şiddete karşı önlemler alınmalı, artık toplum olarak her türlü şiddetin karşısındayız. Korkarak yaşamak istemiyoruz. Toplumun duyarlılığını daha net bir şekilde göstermesi gerektiğine inanıyor, toplumun tüm kesimlerini sivil toplum kuruluşlarını her türlü şiddete ve çocuklara yönelik cinsel istismar karşı tek yürek olmaya çağırıyoruz. Bu konu hakkında Devlet erkânında bir an önce gerekli yasal düzenlemeyi yaparak bu işin önüne geçmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu. (Urfabasını)


Önceki Öğrenciler YKS'nin maratonunda ter döktü
Sonraki Sulama kanalına giren genç boğuldu

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.