“Yaz Kur’an kursları Kur’an’ın öğrenimi için çok önemlidir”

“Yaz Kur’an kursları Kur’an’ın öğrenimi için çok önemlidir”

​Okulların tatil olmasının ardından Şanlıurfa’da çocukların yoğun katılımıyla yaz Kur'an kursları başladı.

Galeriye gitmek için tıklayın Videoyu izlemek için tıklayın

Okulların tatil olmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan ve 8 hafta sürecek olan yaz Kur'an kurslarında Kur’an-ı Kerim'in yanı sıra İslami eğitimlerde verilecek.

Şanlıurfa’da çocukların yoğun katılımıyla başlayan Yaz Kur’an kurslarında ders veren Karaçizmeli Camisi İmam Hatibi Hamza Küçükbayrak, Hazreti Muhammed'in ‘Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerim'i öğrenen ve öğreteninizdir’ Hadis-i Şerifine dikkat çekerek, tüm velilerin çocuklarını mutlaka yaz Kur’an kurslarına göndermeleri gerektiğini söyledi.

“Yaz Kur’an kursları Kur’an’ın öğrenimi için çok önemlidir”

Küçükbayrak, “Her yıl olduğu gibi yine Diyanet İşleri Başkanlığımız Yaz Kur’an kurslarını başlatmış bulunmaktadır. Bu kurslar 8 hafta devam edecek. Yaz Kur’an kursları Kur’an’ın öğrenimi için çok önemlidir. Yıllar sonra mesela yetişkin insanlar dinle ilgili bilmediklerini camide gördüğü derslerden öğrendiğini söylüyorlar. Demek ki camilerde verilen eğitim temel bir eğitimdir ve çok önemlidir. Bizlerde hutbelerimizde ve vaazlarımızda mutlaka çocuklarınızı bu yaz Kur’an kurslarına yollayın diye teşvik ettik.” dedi.

“Çocuklarımızı camilerde yetiştirerek geleceğimizi teminat altına almış olacağız”

Çocuklarımızın cami terbiyesiyle büyümesi gerektiğini söyleyen Küçükbayrak, “Bizler çocuklarımızı mutlaka camilere alıştırmamız gerekiyor. Çocuklarımızı yıllardır ne yazık ki camilerimizden mahrum bıraktık. Çocuklarımızı internet kafelere, stadyumlara ve eğlence merkezlerine mahkûm ettik. Oysaki çocuklarımızı ne yapmamız lazım peygamber efendimizin uygulamasıyla camilere kazandıracağız. Çocuklarımız camilerde koşsun, gülsün ama cami terbiyesiyle büyüsün. Diyanet İşleri Başkanlığımız da zaten bu sene yaz Kur’an kurslarının temasını ‘Camide Çocukların Sesi Vatanımın Neşesi’ olarak belirledi. Gerçekten de çocuklarımızı camilerde yetiştirerek geleceğimizi teminat altına almış olacağız.” ifadelerini kullandı.

“Kur'an-ı kerimi öğrenmek büyük bir nimet ve sevaptır”

Herkesin Kur’an-ı kerimi öğrenmeye çalışması gerektiğini ifade eden Kur’an-ı kerim dersi almaya gelen öğrencilerden Muhammed Bozan Karaca, “Çünkü Kur’an-ı kerimi öğrenmek büyük bir nimet ve sevaptır. Ben buraya Kur’an-ı kerimi öğrenmek, hafız olmak ve dinimizde ki bilmediğim şeyleri öğrenmek için camiye geliyorum. Camiye gelip Kur’an kursuna katılmaya can atıyordum. Buraya gelmeyen arkadaşlarım var. Onların yanına gidip onları camiye davet ediyorum. Gelmedikleri için çok üzülüyorum. Çünkü buraya gelmek büyük bir nimettir.” şeklinde konuştu.

Enes Nusret Küçükbayrak, Yusuf Alidoğan ve Hasan Hüseyin Moral ise, yaz Kur’an kurslarının Kur’an-ı kerimin öğrenilmesi için güzel bir fırsat olduğunu ve tüm öğrencilerin bu gibi kurslara katılım göstermeleri gerektiğini ifade ettiler. (İLKHA)


Önceki Seçimleri görüntülemek isteyen basına engel
Sonraki Öğrenciler YKS'nin maratonunda ter döktü

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.