Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık yüzde 4 arttı

Yurt dışı üretici fiyat endeksi aylık yüzde 4 arttı

Üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların yurt dışı üretici fiyat endeksi bir önceki aya göre yüzde 4 artış gösterdi.

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2018 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 4 bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 8,56, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,72 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 20,81 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 4,44 artış, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 3,99 artış olarak gerçekleşti.

Aylık en fazla artış kok ve rafine petrol ürünlerinde gerçekleşti

Bir önceki aya göre en fazla artış; yüzde 9,54 ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 6,77 ile diğer mamul eşyalar, yüzde 5,65 ile diğer madencilik ve taşocakçılığı ürünleri sektöründe gerçekleşti.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre ise 2018 yılı Nisan ayında en fazla aylık ve en fazla yıllık artış enerji mallarında gerçekleşti. (İLKHA)


Önceki Nicolas Maduro yeniden devlet başkanlığına seçildi
Sonraki Dışişleri Bakanlığı Hindistan'daki saldırıyı kınadı

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.