Ramazan'da meyan kökü şerbetine rağbet artıyor

Ramazan'da meyan kökü şerbetine rağbet artıyor

Ramazan'ın gelmesiyle birlikte iftar sofralarının vazgeçilmezi olan meyan kökü şerbetine rağbet de arttı.

Galeriye gitmek için tıklayın Videoyu izlemek için tıklayın

On bir ayın sultanı, mağfiret ve bereket ayı Ramazan’ın gelişiyle rağbet gören iftar sofralarının vazgeçilmezi meyan kökü şerbeti, tezgâhlardaki yerini aldı.

Meyan kökünün ramazan ayında daha çok rağbet gördüğünü ifade eden Hacı Naci Okkaş, “Meyan kökünü Birecik’ten alıyorum. Burada hazırlıyorum. Merkezde 3 şubede satıyorum. Meyan kökü şerbet aç karna içildiği zaman, böbrekteki kumu ve taşı döker. Mide için iyidir. Meyan kökünün çeşitleri çoktur. Meyan kökü alırken temizliğe dikkat edilmesi lazım.” dedi.

“Meyan kökü denilince akla Şanlıurfa gelir”

Meyan kökünün böbreklere ve mideye birçok faydasının olduğunu söyleyen Mehmet Okkaş ise “Meyan kökünün üzerine gördüğünüz gibi buz koyuyoruz. Birecik meyan köküdür. Ramazan ayının vazgeçilmez içeceğidir. Buz ile suyun karışımından meydana gelen bir içecek. Meyan kökünün böbreklere, mideye çok faydası var. Havalar sıcak olduğu için ve millet susadığı için meyan kökü ramazan ayında daha çok tercih edilir. Meyan kökünün çeşitleri çoktur. Ama bizim kullandığımız meyan kökü Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde yetişen meyan köküdür. Yani meyan kökü denilince akla Şanlıurfa gelir.” ifadelerini kullandı.

40 yıldır meyan kökü şerbetini hazırlayıp sattığını ifade eden Ahmet Karaman, “Önceden Adana’da sırtımda taşıyıp satıyordum daha sonra yaşlandım artık burada yapıyorum ve satıyorum. Meyan kökünün mideye, kalbe, bağırsak tembelliğine çok faydaları vardır. Urfalılar iftar vaktinde bu meyan kökünü çok içerler.” şeklinde konuştu.

Halil Okkaş ise meyan kökü şerbetinin insan vücuduna birçok faydası olan bir içecek olduğunu ifade ederken, meyan kökü şerbeti alan Hüseyin Doğan ise, hem serinlemek için hem de meyan kökünün faydalarını olduğu için aldığını söyledi. (İLKHA)


Önceki Türkiye genelinde hava durumu bugün nasıl olacak?
Sonraki DP ve BBP'nin seçim kararı Resmi Gazete'de

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.