İran nükleer anlaşmanın geleceğini ele alacak

İran nükleer anlaşmanın geleceğini ele alacak

​ABD Başkanı Trump’un, nükleer anlaşmadan çekildiğini bildirmesinin ardından İran Meclisi özel gündem ile toplanma kararı alırken Dışişleri Bakanı Zarif, nükleer anlaşmaya taraf olan ülkelerle görüş alı verişinde bulunacak.

ABD başkanı Donald Trump’un, İran ile 5+1 olarak bilinen  BM güvenlik konseyinin 5 daimi üyesi ile Almanya’nın oluşturduğu ülkeler arasındaki nükleer anlaşmadan çekildiğini bildirmesinin yankıları sürüyor.

İran Meclisi 13 Mayıs 2018 Pazar günü  nükleer anlaşma sonrası alınacak kararları görüşmek üzere toplanacak. 290 sandalyeli İran Meclisi'nde  118 üyeli Velaye fraksiyonunun çağrısıyla yapılacak nükleer anlaşmanın geleceğiyle ilgili toplantıda, ABD’nin anlaşmadan çekilmesi,  anlaşmadan çekilme sonrası İran’ın yapması gereken konuları ele alınacak.

Öte yandan, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin anlaşmadan çekilmesi sonrası bir dizi temaslarda bulunmak için Pekin, Moskova ve Brüksel’e gidecek.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi yaptığı açıklamasında Zarif’in nükleer anlaşmaya taraf olan ülkelerle görüş alış verişinde bulunacağını belirterek, Pazar günü Pekin’le başlayacak ziyaretin, Moskova ve Belçika ile devam edeceğini, ziyaretin hızlı ve yoğun bir şekilde geçeceğini belirtti. (İLKHA)


Önceki İnzar dergisi dizilerin yaydığı tehlikeleri ele aldı
Sonraki Kanada Konsolosluğundan HÜDA PAR’a ziyaret

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.