STK'lardan Trump'ın küstah kararına lanet yağdı

STK'lardan Trump'ın küstah kararına lanet yağdı

Şanlıurfa'da faaliyet yürüten STK'lar, Trump'ın ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşınmasının hazırlığı niteliğindeki adımları atmasına tepki göstererek, Kudüs'ün İslam'ın olduğunu vurguladılar.

Galeriye gitmek için tıklayın Videoyu izlemek için tıklayın

Emperyalist ABD Başkanı Donald Trump'ın Tel Aviv'de bulunan ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşınmasının hazırlığı niteliğindeki adımları atmasına tepki gösteren Şanlıurfa'daki sivil toplum kuruluşları, ABD’nin ve siyonist işgalcilerin aldığı kararı tanımadıklarını vurguladılar.

Şanlıurfa'daki sivil toplum kuruluşları, ABD’nin siyonistlerin büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasına tepki göstermek, Filistinli Müslümanların düzenlediği ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ne destek vermek ve ‘Büyük Felaket’ olarak adlandırılan Nakba’nın 70. yılını protesto etmek amacıyla ortak bir basın açıklaması düzenlediler.

"Zalimler İçin Yaşasın Cehennem", "Kahrolsun israil" ve tekbirlerin getirildiği basın açıklaması metnini STK'lar adına İHH İl Başkan Yardımcısı Av. Ali Acar okudu.

15 Mayıs’ın ‘Büyük Felaket’ olarak adlandırılan Nakba’nın 70. yıl dönümü olduğunu ifade eden Acar, “70 yıldan beri siyonist israil, Müslümanları kışkırtmak amacıyla Mescid-i Aksa etrafında yaşlı, genç, kadın çocuk demeden katliamlarına devam ediyor. İsrail devleti ve askerleri, kirli postallarla Kıble Camii’nin içinde terör estirip ibadet eden insanlara gaz bombalarıyla ve plastik mermilerle saldırarak, camide bulunan Kur’an-ı Kerim'leri yerlere atıp üstlerine basarak hukuksuzluğa hız kesmeden devam etmektedir. Filistin’e, Gazze’ye uygulanan abluka ve ambargo her geçen gün ağırlaşmaktadır. 70 yıldır hakları, toprakları, vatanları, canları, malları gasp edilen Filistinliler, İsrail zulmü altında yaşamlarını devam ettirmeye çalışıyorlar.” dedi.

Siyonist işgalcilerin açtığı ateşler sonucunda 48 Filistinli şehit edildi

Filistinlilerin son bir aydır ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’ olarak adlandırılan eylemleri gerçekleştirdiklerini söyleyen Acar, düzenlenen bu eylemlerde siyonist işgalciler tarafından açılan ateşler sonucunda 48 kişi şehit edildiğini ve 8 binin üzerinde kişinin de yaralandığını söyledi.

Tüm Müslümanların Kudüs'e sahip çıkmaları gerektiği belirten Acar, “İlk kıblemizin bulunduğu Kudüs ve Filistin, 1948 yılından beri hukuksuz olarak kurulan siyonist israil işgali altındadır. Siyonist israil devleti, Kudüs’ü hukuksuz bir şekilde tüm uluslararası anlaşmalara aykırı olarak başkent yapmak istemektedir. Kim hangi kararı alırsa alsın Kudüs İslam’ındır ve Kudüs bizimdir. Kudüs sahipsiz değildir. Kudüs, Mekke ve Medine'den sonra, bütün Müslümanların kutsal bildiği Mescid-i Aksa’ya ev sahipliği yapmaktadır. Şimdi ilk kıblemize, Peygamber Efendimizin Miraç’a yükseldiği o mübarek beldeye sahip çıkma zamanıdır.” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşınmasının hazırlığı niteliğindeki adımları atmasına karşı çıktıklarını belirten Acar, “Bugün burada ve tüm Türkiye’de Kudüs dostlarıyla birlikte ABD’nin ve İsrail'in bu hukuksuz kararına ve uygulamalarına karşı çıkıyoruz. Tüm Filistin ve Kudüs sevdalıları olarak bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’yi, Uluslararası mekanizmaları ve herkesi harekete geçmeye ve İsrail’in attığı hukuksuz adımları ve işgali durdurmaya çağırıyoruz.” şeklinde konuştu.  (İLKHA)


Önceki Öğrenciler “Uzay ve Astronomi Dersliği” sınıfının heyecanını yaşadı
Sonraki Karaköprü'de üzücü olay! Tineri içen çocuk hayatını kaybetti

Yazılan yorumlar hiçbir şekilde tarafımızın görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.